V minulom roku Slovenský futbalový zväz vyčlenil čiastku 2 550 000 eur pre projekt EURÁ z EURA. Išlo o finančné prostriedky pre pre amatérsky futbal, ktoré ďalej prerozdelili štyri regionálne futbalové zväzy. Finančný príspevok nakoniec dostalo 226 úspešných žiadateľov. Z nich 69 na východnom Slovensku. V našom seriáli sa obzrieme, ako si niektoré kluby vďaka tejto finančnej pomoci zveľadili futbalové prostredie, respektíve zlepšili infraštruktúru na štadiónoch.

Jednu z najvyšších dotácii na východe Slovenska dostalo mesto Kežmarok - 30 000 eur. „Bolo to z toho dôvodu, že sme dlhé roky nevyčerpali z podobných projektov ani euro. Jedným dychom treba dodať, že mesto Kežmarok malo spoluúčasť vo výške 10 000 eur, takže v konečnom dôsledku sme na práce mali vyčlenených 40 000 eur,” vysvetlil Pavol Fejerčák, správca športových zariadení mesta Kežmarok a zároveň tímový manažér a vedúci mužstva v 1. MFK Kežmarok.

S takým balíkom peňazí sa Kežmarčania pustili do úprav štadióna a veru toho stihli viac než dosť. Nehovoriac, že úpravám nie je koniec, lebo na zveľaďovaní svojho stánku chcú ďalej pokračovať. „Vynovili sme a kompletne zrekonštruovali šatne domácich a hostí. To znamená aj toalety, sprchy a kompletnú sanitu. Veľkou premenou prešla i práčovňa. Nový šat dostala rozhodcovská miestnosť a zrekonštruovali sme i hlavnú chodbu. Zostávajúcu časť dotácie sme použili na vybudovanie základov pre nové striedačky. Súčasným skončila životnosť a rozhodli sme sa pre modernejší typ striedačiek, ktoré budú zakomponované do tribúny pri východe z hráčskeho tunela.”

Pavol Fejerčák je vo funkcii správcu desať rokov. Za toto obdobie štadión výrazne opeknel. Hlavnou úlohou bolo zrekonštruovať hlavnú tribúnu, lebo už bola v kritickom stave. „Postupne robíme rekonštrukcie na celom štadióne. Okrem neho máme i tréningový štadión. Z vonkajšej strany sme štadión vynovili z vlastných zdrojov. Mám na mysli novú izoláciu tribúny, nové plastové sedačky a podobne. Hlavná tribúna, ktorá je krytá, má kapacitu 350 miest. Viac miest je na dvoch tribúnach, ktoré sú nekryté. Ich kapacita je po 500 miest. Z terajšej dotácie sme teda skrášlili interiér tribúny. Za posledných 5-6 rokov sme vynovili štadión o 80 percent. Máme aj vizualizáciu, ako by mal štadión vyzerať po všetkých rekonštrukčných úpravách. V súčasnosti totiž máme hľadisko len na jednej strane hracej plochy. Do budúcna plánujeme hľadisko aj oproti hlavnej tribúne. Potrebujeme výhľadovo zvýšiť kapacitu. Hoci hráme len V. ligu, máme návštevy priemerne okolo 600 ľudí. Keď sme hrali pohárové zápasy s Banskou bystricou, Zlatými Moravcami či so Skalicou, tak prišlo 1500 ľudí.”

Do budúcna by ešte chceli umelý trávnik na tréningovom ihrisku a novú telocvičňu. Plánov je dosť, musia zháňať zdroje. „Telocvičňa by stála pri tréningovom ihrisku. Chceli by sme postaviť zároveň malý penziónik. Presnejšie reštauráciu s terasou a s podkrovnými izbami. Máme totiž nový zimný štadión. Mohla by u nás hrať slovenská dvadsiatka, no stroskotalo to na ubytovaní.”

Ruka v ruke so skrášľovacím procesom futbalového stánku idú aj výsledky futbalistov. Kežmarčania dominujú v V. lige sever a asi nik nepochybuje o tom, že pri súčasnom veľkom 9-bodovom náskoku (navyše majú zápas k dobru) sa na konci ročníka budú tešiť z postupu do IV. ligy - majstrovstiev regiónu. „Našim cieľom je III. liga. Dvakrát sme sa pomerne vysoko dostali aj v Slovenskom pohári. Doma sme privítali ligové i druholigové mužstvá. Myslím si, že sme pred piatimi rokmi úspešne naštartovali futbal v Kežmarku,” dodal Pavol Fejerčák.

 

Zdroj a foto: vsfz.sk

Vizualizácia cieľového stavu rekonštrukcie kežmarského futbalového stánku.