V decembri 2023 vyšiel jeden z ďalších oficiálnych skautských reportov NHL, v ktorom sa podrobne zaoberajú aj o hráčovi spod Tatier, Filipovi Mešárovi. Správa vyšla ešte pred MS U20, s výhľadom pre celkovú budúcnosť nášho hokejistu v mužstve Montreal Canadiens.

Skauti NHL v nej zhodnotili Filipa Mešára, pred začiatkom MS U20, z hľadiska NHL úrovne. Zo správy vyplýva, že v budúcnosti vidia Filipa v Montreale v druhej útočnej lajne a šampionát juniorov na prelome rokov 2023 a 2024 im v tom dal plne za pravdu.

 

Rok 2022 bol pre slovenský hokej prelomový

V drafte do najlepšej hokejovej súťaže na svete boli v prvom kole v roku 2022 vybratí traja slovenskí hráči, z toho dvaja na prvých dvoch miestach a tretí na 26. Celkovo bolo draftovaných v danom roku 6 slovenských hráčov.

Juraj Slafkovský, draftová jednotka hrá v NHL už druhý rok a prepracoval sa postupne do prvej lajny Montrealu Canadiens, kde posledné týždne hráva okolo 19-20 minút na zápas a je už aj celkom produktívny. V posledných 7 zápasoch mal 6 bodov a je veľmi efektívny v rohoch klziska odkiaľ prináša dôležité puky…

Šimon Nemec, draftová dvojka si zahral minulú sezónu v Americkej lige na farme New Jersey Devils. Tento rok ho už prvé mužstvo povolalo hore do „veľkej ligy”, kde hráva prvú obrannú lajnu. V 17 zápasoch má 7 bodov a je dobrý v blokovaní striel i v útočnom pásme súpera. Zahral si už aj presilové hry. Hráva vyše 20 minút na zápas, čo na nováčika je úctyhodný výkon.

Tretím do hokejoveho mariášu draftu 2022 je Filip Mešár, ktorý po vysokom drafte mal 2x top kempy, ale keďže na jeho pozíciu mal klub v tom čase podpísaných viacerých solídnych a starších hráčov, Filip bol poslaný cez farmu do juniorskej ligy OHL. Tam zaujal hneď po príchode 4-bodovým zápasom. Celkovo mal okolo bod na zápas a postavil na nohy jeho nový klub Kitchener. Ten do jeho príchodu mal len 5 prehier, ale po jeho pozitívnom štarte, ostatní veteráni nechceli sa nechat zahanbiť, mužstvo začalo hrať lepšie a dostalo sa aj do play- off.

Druhú sezónu začal Filip po NHL kempe opäť v Kitcheneri, keďže A tím kúpil 2 či 3 hráčov na jeho poste a aj v AHL bola tlačenica. Tam do MS 20 získal 32 bodov v 20 zápasoch a jeho mužstvo vedie OHL ligu. Popri ňom sa postupne vypracovali i ďalší strelci a mužstvo má najlepší útok v lige.

 

Záujem o Filipa z iných klubov

Filipa si všimli nielen v Montreale a jeho médiách, že má výbornu sezónu, ale i NHL Pro skautské skupiny a od jeho draftu po MS 20 o ňom vypracovali už 4 skautské reporty.

O Filipa Mešára dosiaľ už prejavilo záujem niekoľko klubov, ktorí navrhovali Montrealu výmenu, ale Canadiens Filipa zatiaľ držia a nemenia. Posledný report N4 bol vypracovaný a zverejnený 21. 12. 2023, akurát pred MS 20 juniorov.

Skautské reporty boli urobené samozrejme i o iných hráčoch, ktorí smerujú výkonmi do NHL, my sa ale sústredíme iba o oficiálny report o Filipovi Mešárovi.

 

Výborné hodnotenie Filipa Mešára v skautskom reporte

Skupina The Pro Hockey Group projektuje Filipa do druhej útočnej lajny Montrealu a vyhodnocuje jeho kvality hodnoteniami v rôznych kategóriách v bodoch do 100.

Pri prvom reporte v júli 2022 ho hodnotili ako 63/100 a teraz pred MS U20 ako 84/100, čo je už veľmi veľmi solídne.

Ako sa uvádza v priloženej tabuľke najvyššie ohodnotenie 95/100 mu dávajú za ofenzívny talent v útočnej zóne a v kreativite pri power play, 92/100za výborné korčuľovanie a streľbu na bránu.

Nasleduje jeho šikovné manévrovanie s pukon za 86/100 a šikovné a kreatívne inteligentné nahrávky a teda aj hokejové IQ.

Za 80/100 bodov ma hodnotenie jeho súťaživosť, kde ukazuje, že je motivovaný hrať dobre za tím aj v horšie sa vyvíjajúcich sa dueloch a teda, že nemá veľké výkyvy vo výkonnosti. Dá sa tak v zápase naň spoľahnúť. To je v NHL silné kritérium.

Potom prichádza priemernejšia 68/100 činnosť a to je obranná hra, 55/100 fyzická hra telom a 50/100 hra v oslabení.

Tie posledné tri kategórie sú predbežne v poriadku, “nobody is perfect” (nikto nie je dokonalý) a pri jeho parametroch a útočnom talente, trocha sa to i predpokladá.

V každom prípade je to veľmi dobré hodnotenie, čo dopĺňa i určitý komentár, z ktorého časť vyberám.

 

 

Komentár odborníkov o Filipovi Mešárovi

Mešár je ľahko identifikovateľný. Výber Canadiens v prvom kole (26.) v roku 2022 je vždy v centre pozornosti. Mešár je veľmi solídny korčuliar, ktorý je stálou útočnou hrozbou a ktorý strieľa góly rôznymi spôsobmi. Vie sa šikovne uvoľniť a má schopnosť šikovne skórovať prekvapujúco aj pri presilovej hre. Má dobrý ťah na bránu keď vidí otvorený priestor. Útočník s parametrami 5'10 176  lbs hrá fyzicky ľahkú hru. Je to šikovný hráč, ktorý ale nie je až taký efektívny pri mantineloch  a v rohoch.

 

Môj súkromný pohľad

Ja len dodám, že Filip sa na MS U20 nestratil a spolu s Petrovským a prvým gólmanom sa i mne najviac páčili zo slovenského tímu.

Tento fakt potvrdzujú aj mediálne informácie kanadských žurnalistov po MS U20, ktorí sú trochu prekvapení z toho, že Filip Mešár sa nedostal do trojice najlepších slovenských hráčov, pretože v každom zápase bol lídrom tímu a rozhodoval zápasy!

 

Skúška v NHL je už na spadnutie, rozhodujú už len detaily

Na MS U20 sú vždy hokejoví skauti zo všetkých NHL tímov, často i generálni manažéri, hokejové médiá či agenti a skautské Pro či amatérske skupiny. Filip si určite výkonmi na MS U20 zapýtal miesto v A tíme Montreal Canadiens a už najbližšie ako to bude možné pôjde na skúšku do „veľkej ligy“.

Momentálne Montreal bojuje v NHL o miesto v play-off, a tak tréner dáva ľad najskúsenejším a najlepším odskúšaným hráčom v lige, ale ak by ten záver už na play-off nevyzeral, tak je tu šanca, aby sa Filip ocitol v A mužstve...

 

Finančná stránka každého hráča sa prísne sleduje

Po drafte v 2022, Filip zakrátko podpísal 3 ročný kontrakt, ktorý mu priniesol približne 950 000 $ US ročne vrátane 95 000 $ za podpis. Keďže ale prvý rok nehral, tak za podpis mal peniaze dostať aj keď hral juniorskú ligu a základný kontrakt sa mu o rok posunul. Nováčikovský kontrakt mu začal platiť až túto sezónu a teda bude reálne platiť okrem tejto sezóny ešte dva ďalšie roky a až potom bude v inej kategórii. To isté má i Nemec, ktorý neodohral v minulej sezóne viac ako 9 zápasov v NHL. Jemu sa taktiež nováčikovský kontrakt posunie o rok aj keď podobne za podpis mal by peniaze mal mať už i minulý rok aj keď hral AHL.

Juraj Slafkovský však odohral v prvej sezóne 2022/2023 viac ako 9 zápasov v NHL a tak teraz hrá už druhý rok, z troch rokov čo podpísal (nováčikovský kontrakt). Keď sa mu bude takto dariť ako v posledných niekoľko týždňov, tak je možné, že Montreal mu ponúkne už po 2 sezónach predĺženie kontraktu. Robí sa to zo špekulatívnych dôvodov. Teraz mu môžu ponúknuť dlhodobý kontrakt za menej ako keby mal silnú budúcu sezónu a veľa bodov v prvej lajne a jeho agent by si následne pýtal ďaleko viac (to len na okraj). V hokeji sú časté zranenia a pri spôsobe hry Juraja aj jemu sa to môže prihodiť. Preto by jeho agent mal na veľkom kontrakte už „zatiaľ ticho pracovať“, ale akceptovať to tak max na 3 roky, ak by bol základ nízky…

 

Uvidíme trojicu v NHL mariáši už túto sezónu?

Takže Mešárovi priatelia z mládežníckych reprezentácií, Juraj a Šimon, sú už IN a čakajú ho, aby ich doplnil čo najskôr v izbe na mariáš pred veľkými zápasmi  Montreal - New Jersey…

Tak verím, že sa to aspoň nakrátko podarí už túto sezónu alebo na začiatku tej budúcej.

 

Veľa zdaru praje

Peter Humenik, Vancouver

bývalý hokejový agent na juniorskej úrovni a skaut pre NHL agentúry

 

Foto: Kežmarský šport