Kanadské mesto Brandon bude hostiť majstrovstvá sveta v hokejbale mužov a žien v roku 2021. Informovala o tom Kanadská asociácia hokejbalu (CBHA).

Brandon je druhé najväčšie mesto v provincii Manitoba. Je vzdialené približne 133 km západne od hlavného mesta provincie Winnipeg. Brandon vybrali spomedzi štyroch posudzovaných oficiálnych ponúk, pričom ďalšie ponuky boli z Calgary, Lavalu a St. John's (tam boli MS pred 6 rokmi).

O usporiadanie majstrovstiev sveta malo záujem viac ako 20 komunít a skupín z celej Kanady. „Boli sme nadšení kvalitou všetkých ponúk, ktoré sme dostali a zvážili,“ poznamenal prezident CBHA Steve Power. „Brandon nám však ukázal skvelý plán podujatia, solídny obchodný plán s podporou od rôznych partnerov a niektoré jedinečné koncepty, ktoré tímu Kanady umožnia mať najlepšiu šancu na úspech na MS. Všetky ponuky boli pôsobivé, ale vieme, že sme si vybrali dobre."

„Sme nadšení, že môžeme spolupracovať s CBHA, aby sme priniesli špičkový hokejbal do nášho mesta i krajiny, a tešíme sa, že sa nám podarí usporiadať tento turnaj. Ďakujeme za dôveru, ktorú sme dostali a tešíme sa z príležitosti, aby celé naše mesto privítalo svetovú elitu,“ povedal Graham Harvey, výkonný riaditeľ Brandon First.

MS sa budú hrať v hale Keystone Center. Svetový šampionát Kanada usporiada po tretí raz po Toronte 2001 a St. John's 2013, celkovo pôjde o 14. MS v histórii. Predbežný termín podujatia je 11. - 19. jún 2021, tento dátum ešte podlieha schváleniu od Medzinárodnej hokejbalovej federácie ISBHF.

 

Brandon a kežmarská hokejová stopa

Mesto Brandon nie je pre kežmarského športového fanúšika neznámym mestom. V rokoch 2002 – 2004 tam odohral plné dve sezóny za miestny Brandon Wheat Kings v najvyššej juniorskej hokejovej súťaži v Kanade kežmarský hokejový útočník Richard Jasovský.

Brandon ho ako 16-ročného mladíka draftoval, ako nádejné krídlo. Prvá sezóna v Brandone mu vyšla dobre, druhá, pod novým trénerom, už menej. Preto tretiu sezónu začal v Poprade, ale v priebehu sezóny si ho vytiahol naspäť do najvyššej kanadskej juniorskej súťaže, do Kelowny Blazers, jeho prvý tréner z Brandonu, a tá mu vyšla opäť uspokojivo. Draftovaný ale do NHL Richard nebol, a tak sezónu 2005/2006 hral v najvyššej hokejovej súťaže na Slovensku. Tam sa vo svojej prvej sezóne u mužov stal v sezóne Objavom sezóny! Nemal ale šťastie na reprezentačných trénerov, keďže ani takéto ocenenie im nestačilo, aby ho aspoň vyskúšali v nejakom prípravnom zápase s dvojkrížom na prsiach. Taká ale vtedy bola doba a už je to za nami. Dnes je Richard Jasovský opäť v Kanade, kde aj žije.

Takže, ak sa niektorí z kežmarských hokejbalistov dostane o dva roky na hokejbalový šampionát do Brandonu, stačí sa opýtať, či sa pamätajú na hokejistu Richarda Jasovského. Určite neobanujú, pretože kežmarský hokejista tam zanechal v meste veľmi dobrý dojem.

     

Pre zaujímavosť si ešte pripomeňme s akými zaujímavými hráčmi vtedy Richard Jasovský hrával v Brandone. Niektorých hokejoví fanúšikovia určite poznajú zo zápasov NHL:

Eric Fehr (hráč Washington Capitals, Winnipegu Jets, Pittsburgu Penguins, Toronto Maple Leafs, San Jose Sharks, Minnesota Wild)

Eric Christensen (hráč Pittsburgh Penguins, Anaheim Ducks, New York Rangers, Minnesota Wild)

Ole-Kristian Tollefsen (hráč Philadelphia Flyers, reprezentácia Nórska)

Jordin Tootoo (hráč Nashville Predators, Detroit Red Wings, New Jersey Devils, Chicago Blach Hawks)

Ryan Craig (hráč Tampy Bay Lightings, Pittsburgh Penguins, Columbus Blue Jackets)

Ryan Stone (hráč Pittsburgh Penguins, Edmonton Oilers)

Dustin Byfuglien (hráč Chicago Black Hawks, Winnipeg Jets

 

Zápasy hokejbalového šampionátu sa budú hrať v hale Keystone Centre, ktorý je aj domovským stánkom hokejového klubu Brandon Wheat Kings (wheat kings = králi pšenice). V hale sú tri plochy, kde sa môže hrať. Najväčšia z nich má kapacitu 5 100 miest. My, hokejbaloví fanúšikovia veríme, že aj v tamojšej hale bude na konci šampionátu, ako štyrikrát v rade, hrať opäť slovenská hymna!

Zdroj: hokejbal.sk, wheatkings.sk, archív Pavol Humeník