Pikantné! Hokejbalový Kežmarok má aktívnu bilanciu už s päťnásobnými majstrami sveta!

Máme už nejaký ten deň od skončenia Majstrovstiev sveta v hokejbale 2019, na ktorom si Slovensko vybojovalo piaty titul svetového šampióna, štvrtého v rade.

Na majstrovstvách sveta (14. – 22. 6. 2019), ktoré sa hrali v Košiciach odohrali slovenskí hokejbalisti celkovo sedem zápasov (4 v základnej skupine a 3 v play-off). Ich bilancia je 6 víťazstiev, z toho jedno v predĺžení a jedna prehra.

Na šampionáte hralo päť hráčov, ktoré dodal do reprezentácie Kežmarok (Lukáš Olejník, Matúš Lipták, Libor Teplický, Patrik Svitana a Boris Oravec). Každý z nich pomohol mužstvu nielen v neľútostných súbojoch na ploche ihriska, ale výraznou mierou sa zaslúžili o produktivitu slovenskej reprezentácie. Až štyria z nich sú v sedmičke najproduktívnejších hráčov mužstva!

Produktivita našich hráčov: Lukáš Olejník 1+0, Patrik Svitana 3+2, Boris Oravec 2+4, Matúš Lipták 4+3 a Libor Teplický 3+5. Celkovo získali 27 kanadských bodov a keďže všetci hráči Slovenska získali celkovo 66 kanadských bodov, hráči z Kežmarku mali až 41%-tnú produktivitu slovenskej reprezentácie na majstrovstvách sveta. I to je faktom, že boli pre mužstvo veľkým prínosom, a to nielen čo sa týka herného prejavu, ale aj samotnej produktivity. Niektorí z hráčov Kežmarku pritom neodohrali všetky zápasy na šampionáte!

Dôležitými gólmi sa podieľali naši hráči na víťazstvách vo viacerých zápasoch. V druhom zápase v skupine strelili druhý a tretí gól naši hráči (Teplický, Svitana), ktorými otočili nepriaznivé skóre z 1:2 na konečných 3:2. V treťom zápase v skupine strelil víťazný gól proti Veľkej Británii (8:1) Lipták, pričom ich v zápase strelil dva a raz sa strelecky presadil aj Olejník. Priam koncertom produktivity našich hráčov sa stal semifinálový súboj proti Kanade. Zápas sme vyhrali 6:1, pričom až päť gólov strelili naši hráči. Prvý Svitana, druhý Teplický, štvrtý a piaty Lipták a šiesty s trestného strieľania Oravec. Hráči z Kežmarku v tomto zápase nazbierali až 10 kanadských bodov z 13-tich, pritom išlo asi o najťažšieho súpera na šampionáte. Vo finále (4:3) strelili naši hráč dva góly. Tretí strelil Oravec a víťazný Libor Teplický, ktorý bol vyhlásený aj najlepším hráčom finále. Ich tváre po zápase hovorili za všetko, že do zápasu dali všetko.

   

My, hokejbaloví fanúšikovia Kežmarku, sme hrdí, že naše želiezka na šampionáte sa herne vedeli presadiť. Sme hrdí, že svojim umením pomohli mužstvu k zlatým medailám, pretože zápasy sledovala celá krajina. Potvrdili trend, že hráči z kežmarskej liahne podávajú v reprezentácii vždy výborné výkony a reprezentační tréneri sa môžu na nich spoľahnúť v tých najťažších chvíľach zápasov, pretože sú rozdielovými hráčmi! Ja, Pavol Humeník, som iba rád, že pri drvivej väčšine týchto hokejbalových osobností a majstrov sveta som stál pri ich hokejbalových začiatkoch a súťažných krokoch a videl som na nich ako každým krokom a rokom sa posúvali v hernom prejave a sebavedomí vyššie a vyššie. Som rád, že v hokejbale sa našli a už roky svoj talent naplno využili. Gratulujem im k tomu!

Ďakujem za výborné výkony počas šampionátu všetkým hráčom Slovenska. Ukázali všetkým, že slovenský hokejbal právom patrí na najvyšší hokejbalový stupienok, lebo za štyri roky dokázali vyhrať u všetkých svojich najväčších súperov – v Kanade 2013, v Českej republike 2017 a aj doma 2019!

Som rád i tomu, že hokejbaloví fanúšikovia, ktorí mohli, našli si cestu do Košíc, aby videli i našich hráčov na najväčšom svetovom hokejbalovom festivale. Som rád, že naplno povzbudzovali nielen naše mužstvo, ale uznali spolu s celým štadiónom herné kvality nášho finálového súpera a zborovo skandovali: „Suomi, Suomi!“ a doslova vytlieskali ho natoľko, že títo hráči z Krajiny tisícich jazier si navždy zapamätajú, že Slovensko je nielen hokejová, ale aj hokejbalová krajina.

 

Možno ale málokto vie, že hráči z kežmarského hokejbalového klubu neťahali mužstvo Slovenska v produktivite a v strieľaní víťazných gólov iba na tomto šampionáte, ale aj na predošlých šampionátoch. Nezabúdajme na to! Ak sa pozrieme na posledné štyri víťazné majstrovstvá sveta, tak v každom z nich sa hráči Kežmarku nezmazateľne zapísali do histórie slovenského hokejbalu, pretože boli to aj oni, ktorí výraznou mierou posúvali slovenskú reprezentáciu k zlatým medailám. Tu je krátke obzretie sa na posledné šampionáty s dôležitými gólmi hráčov Kežmarku:

 

MS 2013, St. John´s (Kanada)

Účasť: Oskar Šlachtič, Boris Oravec, Patrik Svitana

Semifinále: Slovensko – Portugalsko 4:3

(víťazný gól strelil Boris Oravec a posunul Slovensko do finále)

Finále: Slovensko – Česká republika 2:1

(prvý gól zápasu strelil Boris Oravec)

 

MS 2015, Zug (Švajčiarsko)

Účasť: Libor Teplický, Boris Oravec

Finále: Slovensko – USA 4:3 po predĺžení

(Boris Oravec gólom na 2:3 znížil a svojim druhým gólom v predĺžení rozhodol o titule majstrov sveta pre Slovensko)

 

MS 2017, Pardubice (Česká republika)

Účasť: Milan Glevaňák, Radovan Dejneka, Lukáš Maděra, Matúš Lipták, Libor Teplický, Boris Oravec, Patrik Svitana

Semifinále: Slovensko – Česká republika 1:0

(o postupe do finále rozhodovali nájazdy, za Slovensko premenil Boris Oravec aj Patrik Svitana, ktorý strelil dokonca až dva, aj ten rozhodujúci gól v samostatných nájazdoch)

Finále Slovensko – Kanada 6:4

(Boris Oravec svojim gólom zvyšoval na 3:0 pre Slovensko, Patrik Svitana strelil piaty, ktorý bol nakoniec víťazný gól)

 

MS 2019, Košice (Slovensko)

Účasť: Lukáš Olejník, Matúš Lipták, Libor Teplický, Boris Oravec, Patrik Svitana

Semifinále: Slovensko – Kanada 6:1

(až päť gólov zo šiestich strelili hráči Kežmarku, prvý gól strelil Patrik Svitana, druhý Libor Teplický, štvrtý a piaty Matúš Lipták a šiesty Boris Oravec)

Finále Slovensko – Fínsko 4:3

(tretí gól zápasu strelil Boris Oravec, štvrtý a víťazný gól strelil Libor Teplický)

Slovenská hokejbalová reprezentácia je dnes päťnásobným majstrom sveta v hokejbale, pričom štyrikrát za sebou. Zvláštnou pikantériou, v tejto zlatej ére slovenského hokejbalu, je fakt, že kežmarský klub má doteraz so slovenskou reprezentáciou, ako jediný klub na Slovensku, pozitívnu bilanciu! Proti slovenskej reprezentácii odohrali kežmarskí hokejbalisti doteraz tri vzájomné zápasy. Všetky v rámci turnajov MAMUT CUP mužov. Raz sa zo súbojov tešili hráči Kežmarku a dva zápasy sa skončili remízou. Tu sú pamätné zápisy z týchto duelov:

30. 9. 2009 Kežmarok – Reprezentácia SR 1:1 (Grendel) – zápas v základnej skupine

31. 9. 2009 Kežmarok – Reprezentácia SR 3:2 (B. Kromka, L. Zwick, K. Jankura) - semifinále

10. 6. 2011 Kežmarok – Reprezentácia Slovenska 2:2 (Teplický, Oravec) – zápas vo finálovej skupine

Víťazné mužstvo Kežmarku na MAMUT CUPe v roku 2009, na ktorom v skupine remizovali a v semifinále porazili slovenskú hokejbalovú reprezentáciu a preberanie víťazného pohára MAMUT CUPu. Aj o tom je história kežmarského hokejbalu, ktorá sa písala pred 10 rokmi.

I táto zaujímavosť svedčí o tom, že hokejbalový klub z Kežmarku bol od svojho vzniku šťukou v hokejbalovom rybníku, ktorý ponúkal reprezentácii nielen kvantitu ale aj vysokú kvalitu. Pozitívna bilancia so slovenskou reprezentáciou je určite zaujímavým bonusom v jeho doterajšej histórii a faktom, že v Kežmarku sa robil hokejbal vždy kvalitne a nie je to iba hit posledných sezón. Skôr naopak, Dnes žneme ovocie toho, čo sme kedysi zasiali, napríklad aj v zabudnutej Kežmarskej hokejbalovej lige. Tam vyrástli dnešné hviezdy svetových šampionátov i dvaja z pätice nominovaných slovenských rozhodcov na tohtoročný svetový šampionát – Ľubomír Pavela, Dávid Šimbera. I to je dôkazom niekdajšej drobnej a poctivej práce nadšencov kežmarského hokejbalu. Preto sa dnes tešme z úspechov našich hráčov na svetovom hokejbalovom poli, pretože o každý prameň je potrebné sa starať činmi a rokovaniami, a nie kadejakými útokmi na partnera, s ktorým rokujem alebo spálením mostov. Inak ten náš hokejbalový prameň navždy vyschne. A ten náš už nemá k tomu ďaleko, či?

Jedno je ale isté, a to že som šťastný, že som sa dožil úspechov slovenskej hokejbalovej reprezentácie, v ktorej hrali aj naše kežmarské želiezka. Pre každého hokejbalového funkcionára je to tá najlepšia odmena, keď jeho práca dostala zmysel a urobila radosť a šťastie tým druhým. A tá aktívna bilancia s päťnásobnými majstrami sveta ma bude robiť šťastným i ďalšie hokejbalové roky...

Prajem kežmarskému i slovenskému hokejbalu do ďalších rokov všetko najlepšie!