Otvorením štvrtej fázy uvoľňovania slovenskej ekonomiky, kde sa priamo spomína aj fakt, že šport vykonávaný mimo športových hál dostáva zelenú, otvoril aj otázku na dohratie hokejbalovej sezóny 2019/2020. Odpoveď na ňu by mala byť najmä zodpovedná!

S dohraním hokejbalovej súťaže mužov sú totiž spojené viaceré otázky. Odohratie zápasov je jedna vec, ale keďže na Slovensku ešte zďaleka nie všetko beží v normálnom režime, mohlo by sa stať, že na zápasy by nemohli nastúpiť niektorí i kľúčoví hráči. Preto samotné dohratie súťaže je síce túžbou, no aj veľkým rizikom, aby náhodou záver súťaže nebol iba fraškou. Ide o to či by sa súťaž dohrala vôbec v regulárnych podmienkach.

V súčasnosti, v čase pandémie, musia hráči denne zabezpečovať svoje rodinné, školské či firemné potreby na to, aby zabezpečili pre svoje rodiny i pre seba pokoj rodinného krbu a financií. Je teda otázne či všetci hráči by boli ochotní obetovať športové zápolenia pred existenčnými povinnosťami zachovania rodinnej harmónie a svojho biznisu. Veď Slovensko ešte stále nie je v optimálnom stave. Na to nesmieme zabúdať! Stálou hrozbou pre kluby je aj to, že ak by sa zistil u niektorých hráčov pozitívny test na koronavírus, tak by sa mohlo stať že celé mužstvo nevycestuje na zápas. Čo v takom prípade, ak by išlo o zápas nanajvýš dôležitý? Na webovej stránke únie nie je zverejnený žiadny súťažný poriadok, ba ani žiadne usmernenia súťaže v čase po pandémii. Iba fakt, že sa čaká a bude sa sledovať situácia s vírusom. Je to ale veľmi málo na to, aby hráči vedeli čo sa bude diať. Hráči tak stále iba čakali. Iné športové zväzy už dávno rozhodli o systéme svojich súťaží po skončení pandémie, iba tá hokejbalová iba čakala. Vedenie súťaže malo už dávno určiť jasný termínový deadline pre súťaž a po ňom jednoducho sezónu zrušiť. To sa ale nestalo a teraz chce niekto chytať zajaza za chvost a dohrávať súťaž počas leta.

Nejde teda o samotné odohratie zápasov, ale o to, že súťaž by absenciou niektorých hráčov v zápasoch nemusela byť regulárna. Hokejbal nie je profesionálnym športom, čo je teraz problémom, lebo hráči i funkcionári majú iné zamestnanie, ktoré ich živí. Naviac hráči boli minimálne dva mesiaci bez spoločného tréningu a už skôr mysleli na septembrové termíny hokejbalových súťaží. Profesionálne súťaže sa totiž musia popasovať aj s takým problémom akým je testovanie hráčov, aby na zápasy nastúpili zdraví hráči. Kto si toto zoberie na plecia?

Vyjadrenie, že súťaž by sa teoreticky mohla začať 6. júna 2020, no musia sa na tom dohodnúť mužstvá, je svojim spôsobom nejasná. Nechať rozhodnutie na 11 klubov je alibistická, lebo to hneď máme 11 názorov a nie je čas ich zosúladiť. I preto Kežmarský šport oslovil dvoch vedúcich mužstiev extraligových klubov, jedného z východného Slovenska, druhého zo západného, aby iba námatkovo zistil ako k tomu pristupujú mužstvá. Odpoveď bola jasná. Zástupcovia obidvoch klubov potvrdili, že nevedia si predstaviť že by sa súťaž dohrala, pretože už nie je na to jednoducho čas. V dovolenkovom období by bola prakticky súťaž neregulárna, pretože niektorí hráči sú ešte aj teraz mimo svojich domovov a bez šance trénovať a naviac cez leto už majú zabezpečené iné aktivity. Samozrejme, že niektoré mužstvá majú záujem súťaž dohrať, ale je otázne ako by sa zachovali ak by vírus COVID-19 napadol práve ich mužstvo. Možno práve dané mužstvo, ktoré sa zasadzovalo o dohratie súťaže by bolo prvé, ktoré by hovorilo neskôr o neregulárnosti súťaže...

V hokejbale bolo písaným i nepísaným pravidlom, že oficiálna hokejbalová sezóna sa končí vždy 30. júna. Extraligovú súťaž by teoreticky teraz čakalo odohratie štyroch zápasov základnej časti (minimálne 2 víkendy) a potom play-off. Ak by sa play-off hralo na dva vyhrané zápasy potrebuje na to 6 týždňov. Znamená to, že súťaž potrebuje na svoje ukončenie 8 týždňov a to sa do 30. júna 2020 nijako nedá stihnúť. Ak by sa malo hrať aj v júli súťaž by už bola neregulárna, pretože nie všetci hráči by nastupovali v súťaži kvôli dovolenkám či iným letným povinnostiam. 

Samozrejme, že každý hokejbalista by si prial, aby sa hokejbalová sezóna opäť rozbehla. Je ale potrebné sa pozrieť na situáciu zo všetkých uhlov a nepustiť sa do niečoho úplne bezhlavo. Preto by bolo vhodné, aby vedenie súťaže v čo najkratšom čase rozhodlo čo s neuzavretou sezónou, aby hokejbalisti mali jasno v tom ako si načasovať ďalší program. Buď oficiálne zruší sezónu alebo položí na stôl taký scenár, aby súťaž bola maximálne regulárna pre všetkých účastníkov extraligy.