Sobota 22. júna 2019 sa stala dňom finálového zápasu hokejbalových majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutočnili v Košiciach. Vo finále sa stretli mužstvá Slovenska a Fínska a zápas bol hodnotným vyvrcholením dvojtýždňového hokejbalového šampionátu.

Úvod zápasu potvrdil, že ide o veľmi veľa a žiadne z mužstiev sa nesnažilo bezhlavo útočiť, no napriek tomu bolo sa na čo pozerať a nechýbali ani gólové príležitosti na obidvoch stranách. Favoritom stretnutia boli domáci hokejbalisti, ale prekvapenie turnaja, mužstvo z Krajiny tisícich jazier potvrdilo, že do finále sa nedostalo náhodou a ukázalo vysokú vyspelosť ako v kombinácii, tvrdosti i výborným narábaním s hokejkou a loptičkou. Úvodná tretina skončila bez gólov. V závere tretiny mali výhodu presilovej hry Fíni, ale Slovensko sa početnej prevahe ubránilo.

Na začiatku druhej tretiny, kedy Fíni dohrávali presilovú hru, boli hostia nedostatočne skoncentrovaní na príchod nášho vylúčeného hráča, ktorý hneď po nastúpení na plochu sa šikovne presadil v hre jeden na jedného a poslal Slovensko v prvej minúte druhej tretiny do vedenia. Zápas dostal nový impulz a hra bola rýchlejšia a šance na skórovanie nenechali na seba dlho čakať. Pri jednej z nich strelil druhý gól Slovenska Božík v 26. minúte. Fínov inkasovaný gól trochu zrazil na kolená. Slováci mali po jeho strelení hru v moci a naďalej sa tlačili do útočnej tretiny. Stačila však nešťastné, no zbytočné vylúčenie Oravca na štyri minúty a obraz hry sa zmenil. Pár sekúnd pred skončením druhej tretiny Fíni svoju presilovku využili a znížili na 2:1.

Tretia tretina už bola vabankom. Útoky sa striedali na obidvoch stranách, pričom všetky osobné súboje bolo fair play a šesť tisíc fanúšikov urobili zápasu krásne športové divadlo. Tretí gól strelil Boris Oravec v 36. minúte. O dve minúty ale Fíni opäť znížili. Keď tri minúty pred koncom zvýšil Libor Teplický na 4:2, zdalo sa, že už nič nemôže zastaviť Slovensko na ceste za zlatom. Fíni ale dve minúty pred koncom odvolalo brankára a 41 sekúnd pred koncom zápasu po tretíkrát znížilo na rozdiel jedného gólu, na 4:3. Zostávajúce sekundy ale slovenskí hokejbalisti zahrali bravúrne, ďaleko od svojej brány a po 45 minútach ostal stav 4:3 a stali sa tak po štvrtýkrát v rade majstrami sveta v hokejbale.

Je potešiteľné konštatovať, že aj vo finále sa gólovo i herne presadili hráči kežmarského MŠK. Veď z deviatich bodov získali vo finále plných päť! Čerešničkou na výborných výkonoch našich hráčov bolo ocenenie pre Libora Teplického za najlepšieho hráča finále.

 

Slovensko - Fínsko 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)
Góly
: 16. Martinusík, 26. Božík (Lipták, Cibík), 36. Oravec (Teplický), 42. Teplický (Oravec, Bujdák) - 29. Vuorenmaa (Pietsalo, Nieminen), 38. Lampo (Nieminen, Kangas), 45. Viitanen

 

Vylúčenia: 3:0. Presilovky: 0:1. Diváci: 6000.


Zostavy:
Slovensko
: Polc - Minárik, Salajka, Bujdák, Blahut, Vidlár, Gajdoš, Doskočil, Horváth - Rampáček, Piják, Martinusík - Božik, Rufati, Lipták - Teplický, Svitana, Oravec - Poliaček, Cíbik, Tomka - Vozár, Olejník
Fínsko: Kuusamo - Ahola, Koivisto, Lindfors, Marjeta, Nieminen, Väänänen, J. Viitanen, L. Viitanen - Hukki, Hyvönen, Jeskanen, Kangas, Karniemi, Lampo, Mäenlanen, Pietsalo, Pohjola, Pukema, Sirkkala, A. Viitanen, Vuorenmaa