Mrkva je tá najobyčajnejšia a možno aj najznámejšia zelenina na Slovensku. Verím, že ju jeme všetci. Mrkvu berieme ako niečo úplne normálne a samozrejmé, no vieme všetko o jej prospešnosti a význame?

Mrkva pochádza pôvodne z Ázie (Pakistan, Afganistan, Irán), no rýchlo sa rozšírila po celom svete. Najviac sa teraz pestuje v Európe a Severnej Amerike. Je nenáročná a univerzálna zelenina.

Mrkva je náš najbohatší zdroj betakaroténov. Ten sa v organizme mení na vitamín A a funguje v tele ako antioxidant. Pri nedostatku betakaroténu sa zvyšuje riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnosť organizmu. Preto je potrebné mrkvu jesť často, aby naše telo malo dostatok obranných látok.

Mrkva je bohatá aj na iné vitamíny: B, C, D, E, B9, B5. Mrkva je významný zdroj minerálov a stopových prvkov. Obsahuje horčík,  vápnik i železo. Na druhej strane obsahuje minimum tukov a cukrov. Jednoducho vynikajúca zelenina plná sily.

Mrkva je výborná surová i varená. Na rozdiel od iných druhov zeleniny, odborníci preferujú jej varenú formu. Varená mrkva je ľahšie spracovateľná v tele človeka. Varenie zabezpečuje účinnejšie vstrebávanie betakaroténov ako zo surovej mrkvy. Surová mrkva nedokáže zabezpečiť pre horšie vstrebávanie taký veľký prísun betakaroténov do ľudského tela.

 

Mrkva ako liek

Pravidelná konzumácia mrkvy znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje trávenie. Pomáha pri migréne a zápalových bolestiach kĺbov. Dodáva živiny, potrebné pre zdravý vývoj zubov a zdravý vývoj zrakových orgánov.

Mrkva je prevenciou proti vzniku rakoviny, infekcií, srdcovocievnych ochorení, slúži ako vhodný prostriedok proti starnutiu, pretože spomaľuje starnutie buniek a znižuje aj pravdepodobnosť mozgovej príhody. Mrkva zásluhou bohatého vitamínu A pomáha pokožke, vylučovaním toxínov pomáha našej pečeni a celkovo prečisťuje naše telo.

V neposlednom rade počas hryzenia mrkvy si čistíme zuby a ďasná a odstraňujeme z nich nežiaduce nánosy a zvyšky jedla. Pracuje tu ako zubná kefka. V ústach podporuje aj tvorbu slín a vznikajúce minerály sú prevenciou proti poškodeniu zubov.

 

Mrkva je pravý prírodný liek a mala by byť pravidelne na našom jedálnom lístku!

Vo Veľkoobchode ovocia a zeleniny MARKO TATRY majú mrkvu v ponuke celoročne!

 

Kontakt: MARKO TATRY, s.r.o., Továrenská 1 (sídlo firmy: Továrenská 610/27), Spišská Belá, info@markotatry.skwww.markotatry.sk, 0907 261 421.

 

Zdroj: Wikipédia, Zdravopedia

Foto: markotatry.sk