Bardejovské Kúpele. Prvá zmienka o kúpeľoch je z roku 1247. Ich rozvoj začal od 16. storočia, no najväčší rozkvet nastal v 18. storočí, kedy sa využívalo až 13 minerálnych prameňov. Dobrý chýr o liečebných účinkoch tunajších minerálnych prameňov sa postupne dostával do celej Európy a práve kvôli nim tu zavítali významné osobnosti akými boli rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821), poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského a v roku 1895 sa tu liečila manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi.

V Bardejovských Kúpeľoch ale neponúkajú iba liečivú vodu, ale aj dobré jedlo, pokoj a pohodlie, dobrý vzduch a veľa času pre seba a nových priateľov. Tu na veku nezáleží. Dobre sa tu cítia mladí i tí skôr narodení. Každému sa dostane maximálnej starostlivosti o jeho zdravie. Preto kúpele právom patria medzi špičku slovenského kúpeľníctva s dlhoročnou tradíciou.

Od roku 1997 sú kúpele akciovou spoločnosťou, ktorej lôžková kapacita v hlavnej sezóne dosahuje 1200 lôžok. Priemerný ročný počet návštevníkov kúpeľov je viac ako 23 000 osôb.

Jedinečnosť a viacero prvenstiev

Bardejovské Kúpele majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov! Okrem tradičnej liečby vnútorných ochorení pribudli do schváleného indikačného zoznamu choroby ženské, nervové a ochorenia pohybového aparátu.

Za posledných 10 rokov v kúpeľoch prebehli rozsiahle rekonštrukcie a modernizácia, investovalo sa do liečebnej starostlivosti, ubytovania, športového vyžitia a doplnkových služieb. Procedúry sa podávajú v zrekonštruovanej Balneoterapii, ktorá sa každý pracovný deň stáva srdcom kúpeľov. V oblasti ubytovania si klienti môžu vybrať z pestrej škály. Od tradičných izieb až pre tých najnáročnejších klientov v štvorhviezdičkovom hoteli.

Ako jediné kúpele na Slovensku majú kúpele krytú kolonádu, v ktorej návštevníci nájdu 8 rôznych minerálnych liečivých prameňov.

Ako jediné kúpele na Slovensku majú s Kúpeľným domom prepojené vnútornými prepojovacími chodbami až štyri ubytovacie zariadenia!

Už v starších listinách sú kúpele označované za „kúpele pokoja“. Ležia  v krásnom a pokojnom prostredí lesov s výbornými klimatickými podmienkami. Pri nedávnych výskumoch sa opakovane potvrdilo, že ide o miesto s najčistejším vzduchom na Slovensku!

V kúpeľoch sa nachádza pešia zóna a lesopark, ktoré všetkým ponúkajú pokoj a oddych od každodenného života. V areáli kúpeľov sa nachádza letné kúpalisko s vyhrievanou vodou, kyslíková dráha, turistické chodníky, cyklistické trasy, vyhliadková veža, lesnícky náučný chodník, Múzeum cisárovnej Alžbety, Múzeum ľudovej architektúry - skanzen a veľa ďalších možností na kultúrne a športové vyžitie. Gurmáni tu ale nájdu aj pestrú paletu kaviarní či originálnu ponuku tunajších kúpeľných oblátkov či originálnej kávy. Medzi najnavštevovanejšie atrakcie kúpeľov patrí moderný wellness - bazénový a saunový svet s kapacitou 150 návštevníkov.

Bohatstvom kúpeľov je minerálna voda

Hlavným bohatstvom kúpeľov sú prírodné minerálne vody. Desať prameňov vyviera na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území.

Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Všetky minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr.

V Bardejovských Kúpeľoch je možné liečiť tieto indikácie, ktoré sú určené zákonom:

  • Onkologické choroby
  • Choroby obehového ústrojenstva
  • Choroby tráviaceho ústrojenstva
  • Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou
  • Netuberkulózne choroby dýchacích ciest
  • Nervové ochorenia
  • Choroby pohybového ústrojenstva
  • Choroby obličiek a močových ciest
  • Ženské choroby
  • Choroby z povolania

Všetky tieto indikácie, s výnimkou pohybových ochorení a chorôb z povolania, sú platné aj pre kúpeľnú liečbu detí.

Kúpeľná starostlivosť sa poskytuje klientom zdravotných poisťovní (dospelí aj deti), samoplatiacim klientom, klientom na rekondičných, ozdravných a relaxačných pobytoch.

Len málo kúpeľných miest sa môže pochváliť spojením jedinečných klimatických podmienok, vhodnou polohou, nádhernou prírodnou scenériou a prírodnými liečivými zdrojmi s výnimočným zložením. Bardejovské Kúpele poskytujú svojím návštevníkom všetky výhody a liečivé podmienky, ktoré ponúka okolitá príroda, a sú preto ideálnym miestom pre liečebné aj relaxačné pobyty.

Príďte navštíviť tento jedinečný kúpeľný klenot! Je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť! Nenechajte si ujsť príležitosť prežiť pár dní na mieste, ktoré ponúka spojenie najčistejšieho vzduchu na Slovensku s najširším indikačným zameraním spomedzi všetkých slovenských kúpeľov! To už rozhodne stojí za návštevu, čo poviete!