Pomaranč je plod citrovníka pomarančového (citrus sinensis). Pochádza z juhovýchodnej Ázie. Dnes sa pestujú najmä v subtropických oblastiach. Pomaranče, ktoré ponúka MARKO TATRY pochádzajú najmä zo Španielska a ide o populárne odrody Gala, Eliza, Champion a Idared.

Pomaranče sa využívajú hlavne na priamu konzumáciu a na výrobu džúsu. Sú významným zdrojom vitamínu C a ideálne pre deti, mládež a starších ľudí.

Žiadne iné plody nemajú také ďalekosiahle účinky na zdravie ľudí ako práve pomaranče. Preto by ste ich mali konzumovať denne alebo piť ich šťavu.

Pomaranče sa preslávili predovšetkým vysokým obsahom životne dôležitého vitamínu C. Vitamín C je hlavným motorom života buniek. Dodáva vitalitu, osviežuje ducha, pomáha udržať štíhlosť, aktivizuje činnosť žliaz a stimuluje aj sexuálny život. Konzumácia pomarančov pôsobí ako prevencia cukrovky, mŕtvice, rakoviny a mnohých chronických ochorení.

Pomaranče sú veľmi šťavnaté, lebo obsahujú veľa vody, až 87%. Okrem vitamínov obsahujú pomaranče aj viaceré minerálne látky (vápnik, draslík, horčík, mangán...), ale i dôležitú látku selén a vlákninu vo forme pektínu, ktorá podporuje trávenie. Okrem toho obsahujú aj kremík a mikroelementy.

Pomaranče sa konzumujú predovšetkým na zachovanie prirodzenej imunity, na posilnenie obranyschopnosť organizmu ako aj proti únave.

Pomaranče chránia pred rakovinou, vďaka vysokému obsahu draslíka majú pomaranče odvodňujúce a lypolytické účinky (rozkladajú tukové "vankúšiky"). Aktivizujú všetky žľazy v organizme a sú vhodné aj na koncentráciu,  na srdcové choroby a hypertenziu i na zdravé sliznice v našich očiach.

Pomaranče kupujte len čerstvé, ktoré je pevné, ale poddajné miernemu tlaku. Čerstvé pomaranče majú jasnú farbu, bez vrások na koži a sú pomerne ťažké k ich veľkosti. Vyhnite sa príliš mäkkým pomarančom s bodkami a plesňou.

Hrubá šupa pomaranča chráni dužinu pred vysušením a stratou výživných látok. Prekrojené pomaranče urýchlene skonzumujte, lebo vitamín C vplyvom svetla rýchlo oxiduje. Je oveľa zdravšie jesť celé pomaranče, než iba piť šťavu.

Veľkoobchod s ovocím a zeleninou MARKO TATRY ponúka pomaranče celoročne!

Kontakt: MARKO TATRY, s.r.o., Továrenská 1 (sídlo firmy: Továrenská 610/27), Spišská Belá, info@markotatry.skwww.markotatry.sk, 0907 261 421.

 

Zdroje: Wikipédia, zdravopedia.sk

 

I dnes máme pripravený recept od KLEE lounge cafe. Keďže tu máme zimu, určite vám dobre padne niečo teplé a korenisté. Napríklad Pomarančový punč!