Chybu nerobia len tí, ktorí sa o investovanie vôbec nezaujímajú. Rizikom je aj príliš veľká pozornosť.

Kedy ste sa naposledy pozerali na stav svojich investícií? A ako často to robievate? Pokiaľ frekvenciu nazerania na vývoj investovaných úspor nemeriate v mesiacoch (alebo v rokoch), vystavujete ich vážnemu a zbytočnému riziku. Jeho zdrojom ste vy. Neberte to však osobne – rovnaké riziká číhajú na každého, kto sleduje výkyvy na svojom účte príliš často.

Dôvodom je mnohotvárnosť finančných trhov. Pôjdu zajtra ceny akcií nahor alebo klesnú? Podľa dlhodobých štatistík je pravdepodobnosť jednej aj druhej možnosti pomerne vyrovnaná. Od roku 1926 do roku 2020 zaznamenal akciový index S & P 500 nárast počas 56 % všetkých obchodných dní. Predpovedať, či akciový trh v ktorýchkoľvek deň vzrastie alebo poklesne, je ako predpovedanie výsledku hodu mincou.

Úplne inak však akciový trh vyzerá pri pohľade cez dlhšie časové obdobia. Počas troch zo štyroch rokov (teda v 75 % prípadov) ceny akcií vzrástli. Pri 10-ročnom horizonte šli akciové trhy nahor až 95 % času. A v histórii Wall Streetu niet 20-ročného obdobia, na konci ktorého by bol akciový index (po zarátaní dividend) nižšie ako na jeho začiatku.

Čo však riskujete, ak krátkodobým výkyvom trhov venujete neprimerane veľkú pozornosť?

Prekvapivá zrážka s realitou

Pokiaľ by ste sa – čisto hypoteticky – dokázali na svoju investíciu do akcií pozrieť až po dvoch dekádach, je prakticky isté, že by nebola stratová. S vysokou pravdepodobnosťou by tomu bolo aj pri kratšom časovom období (napríklad 10-ročnom). Dosiahnuté výsledky by zrejme neotriasli vaším presvedčením o zmysluplnosti akcií pri dlhodobom investovaní.

Až také jednoznačné by to však nebolo, ak by ste v skracovaní časového intervalu šli ďalej. Akciový trh by už prestal pripomínať miesto, v ktorom je pravdepodobnosť naklonená vo váš prospech, začal by pripomínať kasíno a hru náhody. Stačí si pripomenúť štatistiky jednodňových výkyvov na burze.

Pri takomto častom sledovaní možno poľahky prehliadnuť dlhodobú tendenciu akciových trhov rásť. Odtiaľ už nie je ďaleko k presvedčeniu, že úspešné investovanie je len vecou náhody, šťasteny alebo tajného algoritmu. Iba ťažko si možno predstaviť, že s takýmto vnímaním diania na trhoch možno na nich vytrvať dlhodobo.

Zmena, ktorá nepomôže

Každá investičná stratégia má obdobia, počas ktorých žiari, a obdobia, keď zaostáva za ostatnými. V rokoch 1965 až 2021 rástli akcie spoločnosti Berkshire Hathaway, spravovanej Warrenom Buffettom, ročne v priemere o 20,1 %. Je to takmer dvojnásobok zisku, ktorý v rovnakom období dosiahol akciový index S & P 500 (10,5 %). Rozdiel vo výkonnosti je taký veľký, že akcie Buffettovej firmy by sa mohli prepadnúť o 99 % a stále by ostali ziskovejšie ako index.

Napriek evidentnému rozdielu v číslach nebol Buffett považovaný vždy za úspešného investora. Stačí si pripomenúť 90. roky minulého storočia – trhy ovládla technologická bublina, ktorej nedokázal svojimi výnosmi konkurovať ani Warren Buffett. To, že sa na nej neviezol aj on, bolo pre mnohých signálom straty schopnosti rozpoznať výhodné investície.

Krátkodobé výkyvy trhov môžu vyvolať podobný pocit aj dnes. Ak začnete s pravidelným investovaním a trhy zamieria nadol, prejaví sa to aj na vašom portfóliu. Čím častejšie sa budete naň pozerať, tým vyššia je pravdepodobnosť, že si takúto zmenu všimnete a omylom ju budete považovať za dôvod zmeniť svoj investičný plán, ktorý dlhodobo funguje.

Sklamanie aj v dobrých časoch

Krátkodobé výkyvy na finančných trhoch vám nemusia pripraviť náročné chvíle len vtedy, ak začnú klesať. Sklamanie vám dokážu pripraviť aj vtedy, keď sa im naozaj darí.

Predstavte si, že vaša 10-tisícová investícia je po dvoch rokoch v pluse 20 %. Nemáte dôvod byť nespokojní – podobný výnos by ste inde hľadali márne. Stačí si len vychutnať otvorené šampanské. Aký už len v tom môže byť háčik?

Problém je, že počas tých dvoch rokov ste pozorne sledovali, ako sa investovaným úsporám darí. Videli ste, že už po prvom roku ste boli v pluse o 30 % a v nasledujúcich mesiacoch sa trhom darilo ešte lepšie. Vaše zisky boli – aspoň na papieri – úžasné. V duchu ste prepočítavali, čo si pri takomto tempe dokážete kúpiť o pár rokov neskôr. Takmer ste cítili vôňu kožených sedadiel vo vysnívanom aute.

To, čo prišlo neskôr, bolo ako zlý sen. Vysoké zisky sa vám pred očami začali rozplývať, a keď ste po dvoch rokoch so svojou investíciou skončili, odišli ste „len“ s 20 % výnosom. Napriek výbornému výsledku však na šampanské nemáte ani pomyslenie.

Ak budete sledovať svoje investície veľmi často, je len otázkou času, kedy sa ocitnete v podobnej situácii. Možno budete nešťastní, možno nahnevaní z toho, že ste svoje portfólio nepredali skôr a výhodnejšie. Nech to už bude akýkoľvek pocit, bude spôsobený tým, že ste venovali až príliš veľa pozornosti niečomu, čo si ju vôbec nevyžadovalo.

Viac na www.partnersgroup.sk.